Nichicon USA1H2R2MDD
Manufacturer
Nichicon
Model
USA1H2R2MDD
Datasheet
USA1H2R2MDD PDF
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V T/H
Availability
IN STOCK
Stock: 2864
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Impedance 250 mOhms
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Packaging Bulk
Height - Seated (Max) 0.335" (8.50mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Capacitance 68µF
Surface Mount Land Size -
Part Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Series AX
Voltage - Rated 10V
Ratings -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C