Nichicon URZ1V221MPD1TD
Manufacturer
Nichicon
Model
URZ1V221MPD1TD
Datasheet
URZ1V221MPD1TD PDF
Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 2494
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Voltage - Rated 35V
Series THV
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 125°C
Ratings AEC-Q200
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Packaging Digi-Reel®
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Capacitance 100µF
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Part Status Active
Ripple Current @ Low Frequency 150mA @ 120Hz
Applications Automotive
Ripple Current @ High Frequency 300mA @ 100kHz
Lead Spacing -
ESR (Equivalent Series Resistance) 300mOhm @ 100kHz