Nichicon UPW1V331MPD1TD
Manufacturer
Nichicon
Model
UPW1V331MPD1TD
Datasheet
UPW1V331MPD1TD PDF
Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 1683
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Packaging Bulk
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Capacitance 10µF
Surface Mount Land Size -
Part Status Active
Ripple Current @ Low Frequency 33mA @ 120Hz
Applications General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 25V
Series UST
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)