Nichicon UPS2CR47MED1TD
Manufacturer
Nichicon
Model
UPS2CR47MED1TD
Datasheet
UPS2CR47MED1TD PDF
Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 160V RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 5303
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Applications General Purpose
Ripple Current @ High Frequency 480mA @ 10kHz
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 16V
Series UVK
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Ratings -
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Packaging Cut Tape (CT)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Capacitance 330µF
Surface Mount Land Size -
Part Status Active
Ripple Current @ Low Frequency 320mA @ 120Hz