Nichicon UPM2E2R2MPD1TD
Manufacturer
Nichicon
Model
UPM2E2R2MPD1TD
Datasheet
UPM2E2R2MPD1TD PDF
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 250V RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 2042
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Packaging Digi-Reel®
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Capacitance 220µF
Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Part Status Active
Ripple Current @ Low Frequency 216mA @ 120Hz
Applications General Purpose
Ripple Current @ High Frequency 324mA @ 10kHz
Lead Spacing -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Polarization Polar
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 35V
Series UCB
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)