Nichicon UPJ2E4R7MPD1TD
Model
UPJ2E4R7MPD1TD
Datasheet
UPJ2E4R7MPD1TD PDF
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 250V RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 4855
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Capacitance 22µF
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Part Status Active
Ripple Current @ Low Frequency 38mA @ 120Hz
Applications General Purpose
Ripple Current @ High Frequency 57mA @ 10kHz
Lead Spacing -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Polarization Polar
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 50V
Series UUB
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 125°C
Ratings -
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Packaging Digi-Reel®
Height - Seated (Max) 0.256" (6.50mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -40°C ~ 125°C