Nichicon UPJ1V330MED1TD
Model
UPJ1V330MED1TD
Datasheet
UPJ1V330MED1TD PDF
Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 2047
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Capacitance 100µF
Surface Mount Land Size -
Part Status Active
Ripple Current @ Low Frequency 245mA @ 120Hz
Applications General Purpose
Ripple Current @ High Frequency 370mA @ 10kHz
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Series UPJ
Voltage - Rated 25V
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Impedance 390 mOhms
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Packaging Cut Tape (CT)
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -55°C ~ 105°C