Nichicon UPJ1E101MED1TD
Model
UPJ1E101MED1TD
Datasheet
UPJ1E101MED1TD PDF
Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 37193
Ratings -
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Packaging Cut Tape (CT)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Capacitance 100µF
Surface Mount Land Size -
Part Status Active
Ripple Current @ Low Frequency 60mA @ 120Hz
Applications General Purpose
Ripple Current @ High Frequency 90mA @ 10kHz
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 6.3V
Series UMT
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C