Nichicon UPJ1C680MED1TD
Manufacturer
Nichicon
Model
UPJ1C680MED1TD
Datasheet
UPJ1C680MED1TD PDF
Description
CAP ALUM 68UF 20% 16V RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 5735
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 6.3V
Series KA
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Ratings -
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Packaging Cut Tape (CT)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Capacitance 220µF
Surface Mount Land Size -
Part Status Active
Ripple Current @ Low Frequency 103mA @ 120Hz
Applications General Purpose
Ripple Current @ High Frequency 175.1mA @ 10kHz
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)