Nichicon UPA1E471MPD1TD
Manufacturer
Nichicon
Model
UPA1E471MPD1TD
Datasheet
UPA1E471MPD1TD PDF
Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 6926
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Lead Spacing -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Polarization Polar
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 50V
Series UCB
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Packaging Digi-Reel®
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Capacitance 47µF
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Part Status Active
Ripple Current @ Low Frequency 92mA @ 120Hz
Applications General Purpose
Ripple Current @ High Frequency 138mA @ 10kHz