Nichicon ULD2G3R3MPD1TD
Manufacturer
Nichicon
Model
ULD2G3R3MPD1TD
Datasheet
ULD2G3R3MPD1TD PDF
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 400V RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 3979
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Series FC
Voltage - Rated 10V
Ratings AEC-Q200
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Impedance 68 mOhms
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Packaging Cut Tape (CT)
Height - Seated (Max) 0.669" (17.00mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Capacitance 1000µF
Surface Mount Land Size -
Part Status Active
Ripple Current @ Low Frequency 787.5mA @ 120Hz
Applications Automotive
Ripple Current @ High Frequency 1.05A @ 100kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)