Nichicon UCD1J330MNL1GS
Manufacturer
Nichicon
Model
UCD1J330MNL1GS
Datasheet
UCD1J330MNL1GS PDF
Description
CAP ALUM 33UF 20% 63V SMD
Availability
IN STOCK
Stock: 2109
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Lead Spacing -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Polarization Polar
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 16V
Series UUX
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Packaging Digi-Reel®
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Capacitance 330µF
Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Part Status Active
Ripple Current @ Low Frequency 441mA @ 120Hz
Applications General Purpose
Ripple Current @ High Frequency 573.3mA @ 10kHz