Nichicon UCB1V221MNL1GS
Model
UCB1V221MNL1GS
Datasheet
UCB1V221MNL1GS PDF
Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD
Availability
IN STOCK
Stock: 3841
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Package / Case Radial, Can - SMD
Series UCD
Voltage - Rated 63V
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Impedance 650 mOhms
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Packaging Digi-Reel®
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Capacitance 33µF
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Part Status Active
Ripple Current @ Low Frequency 125mA @ 120Hz
Applications General Purpose
Ripple Current @ High Frequency 250mA @ 100kHz