Nichicon UCB1H470MNL1GS
Model
UCB1H470MNL1GS
Datasheet
UCB1H470MNL1GS PDF
Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD
Availability
IN STOCK
Stock: 2138
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Tolerance ±20%
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Capacitance 220µF
Surface Mount Land Size -
Part Status Active
Ripple Current @ Low Frequency 235mA @ 120Hz
Applications General Purpose
Ripple Current @ High Frequency 352.5mA @ 10kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 35V
Series URZ
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Packaging Cut Tape (CT)
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)