Nichicon UCB1A221MNL1GS
Manufacturer
Nichicon
Model
UCB1A221MNL1GS
Datasheet
UCB1A221MNL1GS PDF
Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD
Availability
IN STOCK
Stock: 1926
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Ripple Current @ Low Frequency 195mA @ 120Hz
Applications General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance) 450mOhm @ 100kHz
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 16V
Series TC
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Ratings -
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Packaging Digi-Reel®
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Capacitance 100µF
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)