Nichicon UCA2D220MPD1TD
Manufacturer
Nichicon
Model
UCA2D220MPD1TD
Datasheet
UCA2D220MPD1TD PDF
Description
CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 2000
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Packaging Digi-Reel®
Height - Seated (Max) 0.156" (3.95mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Capacitance 33µF
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Part Status Active
Ripple Current @ Low Frequency 42mA @ 120Hz
Applications General Purpose
Ripple Current @ High Frequency 63mA @ 10kHz
Lead Spacing -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Polarization -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 25V
Series UZG
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)