Nichicon QAP2J105JRP
- Manufacturer
- Nichicon
- Model
- QAP2J105JRP
- Datasheet
- QAP2J105JRP PDF
- Description
- CAP FILM 1UF 5% 630VDC AXIAL
- Availability
- IN STOCK
Stock: 220
Product Detail
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Series | WMF |
| Size / Dimension | 0.728" Dia x 1.626" L (18.50mm x 41.30mm) |
| Ratings | - |
| Dielectric Material | Polyester |
| Features | - |
| Voltage Rating - AC | 200V |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating - DC | 400V |
| Tolerance | ±10% |
| Height - Seated (Max) | - |
| Capacitance | 0.47µF |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |