Nichicon LLG2Z102MELB25
Manufacturer
Nichicon
Model
LLG2Z102MELB25
Datasheet
LLG2Z102MELB25 PDF
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 180V SNAP
Attribute Name Attribute Value
Voltage - Rated 250V
Series B43504
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Packaging Bulk
Height - Seated (Max) 1.850" (47.00mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Capacitance 560µF
Surface Mount Land Size -
Part Status Active
Ripple Current @ Low Frequency 1.8A @ 100Hz
Applications General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance) 230mOhm @ 100Hz
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)