Nichicon LLG2C122MELB25
Manufacturer
Nichicon
Model
LLG2C122MELB25
Datasheet
LLG2C122MELB25 PDF
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 160V SNAP
Attribute Name Attribute Value
Capacitance 1000µF
Surface Mount Land Size -
Part Status Active
Ripple Current @ Low Frequency 2.65A @ 120Hz
Applications General Purpose
Ripple Current @ High Frequency 3.975A @ 50kHz
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated 180V
Series LLG
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Ratings -
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Packaging Bulk
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -40°C ~ 85°C