Nichicon LKG1V122MESBCK
Manufacturer
Nichicon
Model
LKG1V122MESBCK
Datasheet
LKG1V122MESBCK PDF
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 35V SNAP IN
Attribute Name Attribute Value
Series B43501
Voltage - Rated 400V
Ratings -
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 85°C
Impedance 590 mOhms
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Packaging Bulk
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Capacitance 180µF
Surface Mount Land Size -
Part Status Active
Ripple Current @ Low Frequency 1.25A @ 100Hz
Applications General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance) 370mOhm @ 100Hz
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)