Nichicon LKG1H122MESBCK
Manufacturer
Nichicon
Model
LKG1H122MESBCK
Datasheet
LKG1H122MESBCK PDF
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 50V SNAP IN
Attribute Name Attribute Value
Capacitance 1200µF
Surface Mount Land Size -
Part Status Active
Ripple Current @ Low Frequency 1.4A @ 120Hz
Applications Audio
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated 35V
Series LKG
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Ratings -
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Packaging Bulk
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -40°C ~ 85°C