Nichicon LASW6151MELA35
Manufacturer
Nichicon
Model
LASW6151MELA35
Datasheet
LASW6151MELA35 PDF
Description
CAP ALUM 150UF 20% 420V SNAP IN
Attribute Name Attribute Value
Voltage - Rated 475V
Series LHS
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Packaging -
Height - Seated (Max) 1.083" (27.50mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Capacitance 180µF
Surface Mount Land Size -
Part Status Active
Ripple Current @ Low Frequency 1.08A @ 120Hz
Applications General Purpose
Ripple Current @ High Frequency 1.5444A @ 50kHz
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)