Nexperia USA Inc. BZX84-B8V2,235
Model
BZX84-B8V2,235
Datasheet
BZX84-B8V2,235 PDF
Description
DIODE ZENER 8.2V 250MW SOT23
Attribute Name Attribute Value
Current - Reverse Leakage @ Vr 100nA @ 1V
Series Automotive, AEC-Q101
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5V @ 200mA
Packaging Digi-Reel®
Tolerance -
Part Status Active
Power - Max 500mW
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2-SMD, No Lead
Impedance (Max) (Zzt) 550 Ohms
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Supplier Device Package MicroMELF
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.1V