Nexperia USA Inc. BZX84-B15,235
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Model
BZX84-B15,235
Datasheet
BZX84-B15,235 PDF
Description
DIODE ZENER 15V 250MW SOT23
Availability
IN STOCK
Stock: 10000
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Supplier Device Package TO-236AB
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 8.2V
Series Automotive, AEC-Q101
Current - Reverse Leakage @ Vr 700nA @ 5V
Packaging Digi-Reel®
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900mV @ 10mA
Tolerance ±2%
Part Status Active
Power - Max 250mW
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Base Part Number BZX84B8V2
Impedance (Max) (Zzt) 15 Ohms
Operating Temperature -65°C ~ 150°C