Nexperia USA Inc. BZT52-C8V2J
Model
BZT52-C8V2J
Datasheet
BZT52-C8V2J PDF
Description
DIODE ZENER 8.2V 350MW SOD123
Availability
IN STOCK
Stock: 19269
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 30.45V
Series -
Current - Reverse Leakage @ Vr 70nA @ 28.2V
Packaging Digi-Reel®
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900mV @ 10mA
Tolerance ±3%
Part Status Active
Power - Max 500mW
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-90, SOD-323F
Base Part Number DDZ33
Impedance (Max) (Zzt) 80 Ohms
Operating Temperature -65°C ~ 150°C