Nexperia USA Inc. BZT52-C4V7J
Model
BZT52-C4V7J
Datasheet
BZT52-C4V7J PDF
Description
DIODE ZENER 4.7V 350MW SOD123
Availability
IN STOCK
Stock: 12550
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Supplier Device Package SOD-123
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.6V
Current - Reverse Leakage @ Vr 1µA @ 2V
Series Automotive, AEC-Q101
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900mV @ 10mA
Packaging Digi-Reel®
Tolerance ±7.1%
Part Status Active
Power - Max 350mW
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOD-123
Impedance (Max) (Zzt) 40 Ohms