Nexperia USA Inc. BZT52-C3V9J
Model
BZT52-C3V9J
Datasheet
BZT52-C3V9J PDF
Description
DIODE ZENER 3.9V 350MW SOD123
Availability
IN STOCK
Stock: 19348
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Impedance (Max) (Zzt) 78 Ohms
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Supplier Device Package SOD-123
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 4.7V
Current - Reverse Leakage @ Vr 3µA @ 2V
Series Automotive, AEC-Q101
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900mV @ 10mA
Packaging Digi-Reel®
Tolerance ±6.4%
Part Status Active
Power - Max 350mW