Nexperia USA Inc. BZT52-C39J
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Model
BZT52-C39J
Datasheet
BZT52-C39J PDF
Description
DIODE ZENER 39V 350MW SOD123
Availability
IN STOCK
Stock: 19650
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Package / Case SOD-123
Impedance (Max) (Zzt) 95 Ohms
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Supplier Device Package SOD-123
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 3.9V
Current - Reverse Leakage @ Vr 3µA @ 1V
Series Automotive, AEC-Q101
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900mV @ 10mA
Packaging Digi-Reel®
Tolerance ±5.1%
Part Status Active
Power - Max 350mW