Nexperia USA Inc. 74LVC16240ADGG,518
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Model
74LVC16240ADGG,518
Datasheet
74LVC16240ADGG,518 PDF
Description
IC BUFFER INVERT 3.6V 48TSSOP
Attribute Name Attribute Value
Voltage - Supply 1.2V ~ 3.6V
Number of Elements 4
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Series 74LVC
Supplier Device Package 48-TSSOP
Packaging Tube
Current - Output High, Low 24mA, 24mA
Input Type -
Number of Bits per Element 4
Logic Type Buffer, Inverting
Output Type 3-State
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 48-TFSOP (0.240", 6.10mm Width)