Nexperia USA Inc. 74LVC16240ADGG,118
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Model
74LVC16240ADGG,118
Datasheet
74LVC16240ADGG,118 PDF
Description
IC BUFFER INVERT 3.6V 48TSSOP
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 48-TFSOP (0.240", 6.10mm Width)
Base Part Number 74LVC16240
Voltage - Supply 1.2V ~ 3.6V
Number of Elements 4
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Series 74LVC
Supplier Device Package 48-TSSOP
Packaging Tape & Reel (TR)
Current - Output High, Low 24mA, 24mA