Molex 0500588000-08-A1
Manufacturer
Molex
Model
0500588000-08-A1
Datasheet
0500588000-08-A1 PDF
Description
8" PRE-CRIMP 3047 ORANGE
Attribute Name Attribute Value
Wire Gauge 30 AWG
Contact End Socket to Cable (Round)
Part Status Active
Contact Finish Tin
Number of Rows 1
Number of Conductors 1
Contact Finish Thickness 35.4µin (0.90µm)
Color White
Length 8.00" (203.20mm)