Molex 0430310003-08-Y0-D
Model
0430310003-08-Y0-D
Datasheet
0430310003-08-Y0-D PDF
Description
8" PRE-CRIMP A2040Y YELLOW
Attribute Name Attribute Value
Wire Gauge 20 AWG
Contact End Pin to Pin
Part Status Active
Contact Finish Gold
Number of Rows 1
Number of Conductors 1
Contact Finish Thickness 15.0µin (0.38µm)
Color Brown
Length 10.0" (254.0mm)