Microchip Technology PIC32MM0256GPM036T-I/MV
Model
PIC32MM0256GPM036T-I/MV
Datasheet
PIC32MM0256GPM036T-I/MV PDF
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 40UQFN
Availability
IN STOCK
Stock: 3252
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Core Size 32-Bit
Base Part Number PIC32MM0256GPM
Packaging Digi-Reel®
Program Memory Size 256KB (256K x 8)
EEPROM Size -
Program Memory Type FLASH
Part Status Active
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, I²S, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package 36-VQFN (6x6)
Connectivity IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB, USB OTG
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 27
Core Processor MIPS32® microAptiv™
Speed 25MHz
Package / Case 36-VFQFN Exposed Pad
Series PIC® 32MM