Microchip Technology PIC32MM0256GPM036T-I/M2
Manufacturer
Microchip Technology
Model
PIC32MM0256GPM036T-I/M2
Datasheet
PIC32MM0256GPM036T-I/M2 PDF
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 36VQFN
Availability
IN STOCK
Stock: 2470
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Core Processor ARM® Cortex®-M3
Speed 32MHz
Package / Case 48-TQFP
Series Gecko
Data Converters A/D 4x12b; D/A 1x12b
RAM Size 16K x 8
Oscillator Type Internal
Core Size 32-Bit
Program Memory Size 64KB (64K x 8)
Packaging Digi-Reel®
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Part Status Active
Supplier Device Package 48-TQFP (7x7)
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.98V ~ 3.8V