Microchip Technology PIC32MM0128GPM064T-I/MR
Model
PIC32MM0128GPM064T-I/MR
Datasheet
PIC32MM0128GPM064T-I/MR PDF
Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64QFN
Availability
IN STOCK
Stock: 2397
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Number of I/O 43
Core Processor PIC
Speed 32MHz
Package / Case 48-TQFP
Series PIC® XLP™ 16F
Data Converters A/D 39x12b; D/A 1x5b
RAM Size 2K x 8
Oscillator Type Internal
Core Size 8-Bit
Base Part Number PIC16LF19186
Packaging Digi-Reel®
Program Memory Size 28KB (16K x 14)
EEPROM Size 256 x 8
Program Memory Type FLASH
Part Status Active
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package 48-TQFP (7x7)
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V