Microchip Technology PIC32MM0128GPM036T-I/M2
Manufacturer
Microchip Technology
Model
PIC32MM0128GPM036T-I/M2
Datasheet
PIC32MM0128GPM036T-I/M2 PDF
Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 36VQFN
Availability
IN STOCK
Stock: 2969
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Number of I/O 26
Core Processor ARM® Cortex®-M0+
Speed 48MHz
Package / Case 32-TQFP
Series SAM D21E
Data Converters A/D 10x12b; D/A 1x10b
RAM Size 8K x 8
Oscillator Type Internal
Core Size 32-Bit
Base Part Number ATSAMD21E16
Packaging Digi-Reel®
Program Memory Size 64KB (64K x 8)
EEPROM Size -
Program Memory Type FLASH
Part Status Active
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package 32-TQFP (7x7)
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.62V ~ 3.6V