Microchip Technology PIC32MM0064GPM064T-I/PT
Manufacturer
Microchip Technology
Model
PIC32MM0064GPM064T-I/PT
Datasheet
PIC32MM0064GPM064T-I/PT PDF
Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64TQFP
Availability
IN STOCK
Stock: 1182
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Number of I/O 25
Core Processor PIC
Speed 32MHz
Package / Case 28-VQFN Exposed Pad
Series PIC® XLP™ 16F
Data Converters A/D 11x10b
RAM Size 1K x 8
Oscillator Type Internal
Core Size 8-Bit
Base Part Number PIC16F1938
Packaging Digi-Reel®
Program Memory Size 28KB (16K x 14)
EEPROM Size 256 x 8
Program Memory Type FLASH
Part Status Active
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package 28-QFN (6x6)
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V