Microchip Technology PIC24FJ16GA002T-I/ML
Model
PIC24FJ16GA002T-I/ML
Datasheet
PIC24FJ16GA002T-I/ML PDF
Description
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28QFN
Availability
IN STOCK
Stock: 353
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package 32-VQFN (5x5)
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 23
Core Processor AVR
Speed 16MHz
Package / Case 32-VFQFN Exposed Pad
Series AVR® ATmega
Data Converters A/D 8x10b
RAM Size 1K x 8
Oscillator Type Internal
Core Size 8-Bit
Base Part Number ATMEGA8
Packaging Digi-Reel®
Program Memory Size 8KB (4K x 16)
EEPROM Size 512 x 8
Program Memory Type FLASH
Part Status Active
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)