Microchip Technology PIC18LF66K40-E/PT
Model
PIC18LF66K40-E/PT
Datasheet
PIC18LF66K40-E/PT PDF
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64TQFP
Availability
IN STOCK
Stock: 939
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
RAM Size 2K x 8
Oscillator Type Internal
Core Size 8-Bit
Base Part Number PIC18LF25K83
Packaging Tube
Program Memory Size 32KB (16K x 16)
EEPROM Size 1K x 8
Program Memory Type FLASH
Part Status Active
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package 28-SPDIP
Connectivity CANbus, I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V
Mounting Type Through Hole
Number of I/O 25
Core Processor PIC
Speed 64MHz
Package / Case 28-DIP (0.300", 7.62mm)