Microchip Technology PIC18LF65K40T-I/PT
Model
PIC18LF65K40T-I/PT
Datasheet
PIC18LF65K40T-I/PT PDF
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64TQFP
Availability
IN STOCK
Stock: 1191
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Core Size 8-Bit
Base Part Number PIC18LF26K83
Packaging Tube
Program Memory Size 64KB (32K x 16)
EEPROM Size 1K x 8
Program Memory Type FLASH
Part Status Active
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package 28-UQFN (6x6)
Connectivity CANbus, I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 25
Core Processor PIC
Speed 64MHz