Microchip Technology PIC18LF65K40-I/PT
Model
PIC18LF65K40-I/PT
Datasheet
PIC18LF65K40-I/PT PDF
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64TQFP
Availability
IN STOCK
Stock: 927
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Core Processor PIC
Speed 40MHz
Package / Case 44-TQFP
Series PIC® 18J
Data Converters A/D 13x10b
RAM Size 1K x 8
Oscillator Type Internal
Core Size 8-Bit
Base Part Number PIC18LF44J10
Packaging Tray
Program Memory Size 16KB (8K x 16)
EEPROM Size -
Program Memory Type FLASH
Part Status Active
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package 44-TQFP (10x10)
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V