Microchip Technology PIC18LF65K40-E/PT
Model
PIC18LF65K40-E/PT
Datasheet
PIC18LF65K40-E/PT PDF
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64TQFP
Availability
IN STOCK
Stock: 932
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
RAM Size 1.5K x 8
Oscillator Type Internal
Core Size 16-Bit
Program Memory Size 16KB (5.5K x 24)
Packaging Digi-Reel®
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 512 x 8
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Part Status Active
Supplier Device Package 20-QFN (5x5)
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V
Connectivity I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 18
Core Processor PIC
Speed 32MHz
Package / Case 20-VQFN Exposed Pad
Series PIC® XLP™ 24F