Microchip Technology PIC18LF25K83T-I/SO
Model
PIC18LF25K83T-I/SO
Datasheet
PIC18LF25K83T-I/SO PDF
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SOIC
Availability
IN STOCK
Stock: 1589
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Number of I/O 36
Core Processor PIC
Speed 64MHz
Package / Case 44-TQFP
Series PIC® XLP™ 18K
Data Converters A/D 35x12b; D/A 1x5b
RAM Size 4K x 8
Oscillator Type Internal
Core Size 8-Bit
Base Part Number PIC18LF46K42
Packaging Digi-Reel®
Program Memory Size 64KB (32K x 16)
EEPROM Size 1K x 8
Program Memory Type FLASH
Part Status Active
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package 44-TQFP (10x10)
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V