Microchip Technology PIC18LF25K83-E/MX
Model
PIC18LF25K83-E/MX
Datasheet
PIC18LF25K83-E/MX PDF
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28UQFN
Availability
IN STOCK
Stock: 732
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 35
Core Processor PIC
Speed 64MHz
Package / Case 44-TQFP
Series PIC® XLP™ 18K
Data Converters A/D 14x10b
RAM Size 768 x 8
Oscillator Type Internal
Core Size 8-Bit
Base Part Number PIC18F44K20
Packaging Digi-Reel®
Program Memory Size 16KB (8K x 16)
EEPROM Size 256 x 8
Program Memory Type FLASH
Part Status Discontinued at Digi-Key
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package 44-TQFP (10x10)
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V