Microchip Technology PIC18LF25K83-E/ML
Model
PIC18LF25K83-E/ML
Datasheet
PIC18LF25K83-E/ML PDF
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28QFN
Availability
IN STOCK
Stock: 732
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LCD, POR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.8V
Connectivity CANbus, I²C, IrDA, LINbus, SmartCard, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 53
Core Processor ARM® Cortex®-M0+
Speed 48MHz
Package / Case 64-VFQFN Exposed Pad
Series Tiny Gecko 1
Data Converters A/D 12bit SAR; D/A 12bit
RAM Size 32K x 8
Oscillator Type Internal
Core Size 32-Bit
Program Memory Size 128KB (128K x 8)
Packaging Tray
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)