Microchip Technology PIC18F56K42T-I/PT
Model
PIC18F56K42T-I/PT
Datasheet
PIC18F56K42T-I/PT PDF
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 48TQFP
Availability
IN STOCK
Stock: 1409
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Speed 25MHz
Package / Case 10-VFDFN Exposed Pad
Series C8051F52x
Data Converters A/D 6x12b
RAM Size 256 x 8
Oscillator Type Internal
Core Size 8-Bit
Base Part Number C8051F52
Packaging Tube
Program Memory Size 4KB (4K x 8)
EEPROM Size -
Program Memory Type FLASH
Part Status Active
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Supplier Device Package 10-DFN (3x3)
Connectivity SPI, UART/USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.25V