Microchip Technology PIC18F44K20T-I/PT
Model
PIC18F44K20T-I/PT
Datasheet
PIC18F44K20T-I/PT PDF
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package 44-TQFP (10x10)
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 36
Core Processor PIC
Speed 32MHz
Package / Case 44-TQFP
Series PIC® XLP™ 16F