Microchip Technology PIC18F26K20T-I/SS
Manufacturer
Microchip Technology
Model
PIC18F26K20T-I/SS
Datasheet
PIC18F26K20T-I/SS PDF
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SSOP
Availability
IN STOCK
Stock: 1272
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Number of I/O 16
Core Processor PIC
Speed 20MHz
Package / Case 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Series PIC® 16F
Data Converters -
RAM Size 256 x 8
Oscillator Type Internal
Core Size 8-Bit
Base Part Number PIC16F648A
Packaging Digi-Reel®
Program Memory Size 7KB (4K x 14)
EEPROM Size 256 x 8
Program Memory Type FLASH
Part Status Active
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package 20-SSOP
Connectivity UART/USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V