Microchip Technology PIC18F24K22T-I/SS
Model
PIC18F24K22T-I/SS
Datasheet
PIC18F24K22T-I/SS PDF
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SSOP
Availability
IN STOCK
Stock: 984
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Packaging Tube
Program Memory Size 32KB (16K x 16)
EEPROM Size 256 x 8
Program Memory Type FLASH
Part Status Active
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package 40-PDIP
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V
Mounting Type Through Hole
Number of I/O 36
Core Processor PIC
Speed 64MHz
Package / Case 40-DIP (0.600", 15.24mm)