Microchip Technology PIC18F24K22T-I/SO
Model
PIC18F24K22T-I/SO
Datasheet
PIC18F24K22T-I/SO PDF
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SOIC
Availability
IN STOCK
Stock: 933
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Packaging Digi-Reel®
Program Memory Size 16KB (5.5K x 24)
EEPROM Size 512 x 8
Program Memory Type FLASH
Part Status Active
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package 20-SSOP
Connectivity I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 18
Core Processor PIC
Speed 32MHz
Package / Case 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Series PIC® XLP™ 24F